برنامه نویسی چیست؟ برنامه نویس به چه کسی گفته می‌شود؟

برنامه نویسی چیست؟ و به چه کسی برنامه نویس گفته می‌شود؟

برنامه نویسی چیست؟ برنامه نویس به چه کسی گفته می‌شود؟

برنامه نویسی چیست؟ و برنامه نویس‌ها چه کسانی هستند؟

اکثر ما در زندگی روزمره کلمه “برنامه نویسی” را شنیده‌ایم. حال در این مقاله درباره اینکه برنامه نویسی چیست؟ و برنامه نویس به چه کسی گفته می‌شود؟ سخن می‌گوییم.

آیا برنامه نویس‌ها، برنامه روزمره زندگی یا مطالعاتی می‌نویسند؟

یک اشتباه رایج بین اشخاصی که از حوزه برنامه نویسی سر رشته ندارند این است که عبارت “برنامه‌نویسی” را معادل برنامه نوشتن برای مردم یا کنکوری‌ها می‌دانند. این یک باور نادرستی است. و برنامه نویس فراتر از این تصورات است.

برنامه نویسی چیست؟

برنامه نویسی عبارت است از تبدیل زبان انسان به زبان ماشین. یعنی نوشتن دستورات در قالب کد که برای کامپیوتر قابل فهم باشد. برای مثال ما زبان فارسی را یاد می‌گیریم تا با مردم ایران به راحتی گفتگو کنیم و با مردم در تعامل باشیم. اگر با زبان فارسی با یک فرد در کشور انگلیس سخن بگوییم، به طور یقین زبان ما را متوجه نمی‌شود.
کامپیوترها نیز چنین‌اند. برای اینکه منظورمان را به کامپیوتر برسانیم، باید با زبان کامپیوتر حرف بزنیم.

برنامه نویس چه کسی است؟

برنامه نویس کسی است که در قالب همین کدهای قابل فهم برای کامپیوتر، اپلیکیشن (نرم افزار کاربردی)، برنامه نویسی سایت، فروشگاه و… طراحی کند. هر دستور در برنامه نویسی Statement نام دارد. برای نوشتن Statement ها به ویرایشگر متن نیاز داریم که ساده‌ترین نوع ویرایشگر متنی همان نوت پد (NotePad) ویندوز است.

برنامه نویسی در دنیای واقعی چگونه است؟

یک ماشین سواری را در نظر بگیرید. وقتی ماشین خراب می‌شود آن را به مکانیک می‌بریم. مکانیک به شاگرد خود می‌گوید اول ماشین را خاموش کند. دوم کاپوت ماشین را بالا بزند. سوم روکش انژکتور را بردارد. در ادامه پس از باز کردن انژکتور سوزن دوم آن را تعویض یا تعمیر نماید. سپس روکش انژکتور را مجدداً سوار کند و در انتها کاپوت ماشین را بسته و استارت بزند.
در این مدل، برنامه نویس همان مکانیک است. و شاگرد همان اجرا کننده کدها است.

برنامه نویسی در دنیای مجازی چگونه است؟

یک نرم افزار موبایلی مانند اسنپ، یا یک سایت مانند دیجی‌کالا و یا یک نرم افزار فتوشاپ یا آفیس همان کدهایی هستند که یک برنامه نویس آن ها را خلق کرده و ما فقط آن‌ها را استفاده می‌کنیم و در حقیقت اجرا کننده آن کدها یا برنامه‌ها هستیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.