پی‌اچ‌پی (PHP) چیست؟

PHP چیست؟ | همه چیز درباره پی‌اچ‌پی و کاربرد آن در برنامه نویسی

پی‌اچ‌پی (PHP) چیست؟

پی اچ پی (PHP) چیست و چه کاربردی در طراحی صفحات وب دارد؟

در این مقاله درباره نقش پی‌اچ‌پی در برنامه نویسی و طراحی سایت توضیح می‌دهیم. و خواهیم دانست که قدرت PHP در برنامه نویسی سایت چقدر است. و آیا بدون زبان برنامه نویسی PHP می‌توان سایت طراحی کرد؟ شما با خواندن این مقاله به موضوعات زیر پی خواهید برد.

 • پی‌اچ‌پی “PHP” چیست؟
 • تاریخچه پیدایش PHP و سیر تکاملی آن
 • کاربرد زبان PHP در طراحی وب چیست؟
 • چه وبسایت‌هایی با زبان برنامه نویسی PHP ساخته شده اند؟
 • مدت زمان یادگیری PHP چقدر است؟
 • پیش‌نیاز یادگیری زبان برنامه نویسی PHP چیست؟
 • چگونه PHP را خود آموز یاد بگیریم؟

پی‌اچ‌پی “PHP” چیست؟

PHP در اوایل پیدایش مخفف کلمات Personal Home Page به معنی صفحه خانگی شخصی بود. اما مروزه مخفف کلمات Hypertext Preprocessor به معنی پیش پردازنده ابر متن است. PHP یک زبان برنامه‌نویسیِ شیءگرا سمت سرور است. کدهایی که سمت سرور پردازش می‌شوند به‌صورت HTML و CSS داخل صفحات وب قرار می‌گیرند تا نمایان شوند.

تاریخچه پیدایش PHP و سیر تکاملی آن

نسخه اولیه‌ی زبان برنامه نویسی PHP در سال ۱۹۹۵ میلادی توسط راسموس لِردورف “Rasmus Lerdorf” ساخته‌شد و در حال حاضر توسعهٔ آن بر عهدهٔ گروه پی‌اچ‌پی است. نسخه دوم آن در سال 1997 ساخته شد. سپس نسخه 3 پی‌اچ‌پی در سال 1998 ساخته شد و در سال 2000 نسخه 4 پی‌اچ‌پی ساخته شد. در سال 2004 نسخه 5 زبان PHP ساخته شد که شیءگرایی به این زبان اضافه شد. از سال 2008 به بعد نسخه‌های ما قبل PHP5 دیگر پشتیبانی نشد و روی PHP5 متمرکز شدند و آن را توسعه دادند. قرار شد به PHP6 از یونیکد پشتیبانی کند که این امر باعث شد توسعه PHP تا سال 2010 به طول انجامد. بنابراین دیگر نسخه 6 منقضی شد. از سال 2015 تا 2018 نسخه 7 پی‌اچ‌پی با نام PHP7 منتشر شد. در جدول زیر می‌توانید سیر تکاملی نسخه‌های مختلف PHP را مشاهده کنید.

نسخه PHPتاریخ انتشار PHPتاریخ اتمام پشتیبانی PHPتوضیحات عملکرد PHP
۱٫۰۸ ژوئن ۱۹۹۵ــــــاین نسخه به صورت رسمی “Personal Home Page Tools” یا “PHP Tools” نامیده شد.
۲٫۰۱ نوامبر ۱۹۹۷ــــــــــــ
۳٫۰۶ ژوئن ۱۹۹۸۲۰ اکتبر ۲۰۰۰توسعه‌دهندگان به چند نفر افزایش یافتند. زیو سوراسکی و اندی گاتمنس این نسخه رو بازنویسی کردند.
۴٫۰۲۲ مه ۲۰۰۰۲۳ ژوئن ۲۰۰۱سیستم دومرحله‌ای تجزیه/اجرای پیشرفته به این نسخه اضافه شد.
۴٫۱۱۰ دسامبر ۲۰۰۱۱۲ مارس ۲۰۰۲متغیرهای فوقِ سراسری(Superglobal) معرفی شدند.
۴٫۲۲۲ آوریل ۲۰۰۲۶ سپتامبر ۲۰۰۲تنظیم register_globals به صورت پیش‌فرض غیرفعال شد. با این تغییر اطلاعاتی که از طریق شبکه ارسال می‌شدند، دیگر به طور مستقیم در محدوده متغیرهای فوق سراسری قرار نمی‌گرفتند. این نکته مشکلات امنیتی احتمالی بسیاری از نرم‌افزارها را برطرف کرد.
۴٫۳۲۷ دسامبر ۲۰۰۲۳۱ مارس ۲۰۰۵رابط خط فرمان یا همان CLI به این نسخه اضافه شد.
۴٫۴۱۱ ژوئیه ۲۰۰۵۷ اوت ۲۰۰۸صفحات راهنما(man page) برای دستورات phpsize و config-php اضافه شد.
۵٫۰۱۳ ژوئیه ۲۰۰۴۵ سپتامبر ۲۰۰۵موتور زِند (zend motor) نسخه ۲ معرفی شد.
۵٫۱۲۴ نوامبر ۲۰۰۵۲۴ اوت ۲۰۰۶بهبود بازدهی با معرفی متغیرهای مترجم (Compiler Variables) در موتور جدید پی‌اچ‌پی. مدل PDO به عنوان یک رابط پایدار برای برقراری ارتباط با بانک‌های اطلاعاتی معرفی شد.
۵٫۲۲ نوامبر ۲۰۰۶۶ ژانویه ۲۰۱۱افزونه فیلتر (Filter Extension) به صورت پیش‌فرض فعال شد. پشتیبانی از جی‌سن (JSON) افزوده شد.
۵٫۳۳۰ ژوئن ۲۰۰۹۱۴ اوت ۲۰۱۴شتیبانی از namespace, late static binding، دستور jump (نسخهٔ ضعیف شدهٔ دستور Goto) و زباله جمع‌کن. پشتیبانی بهتر از سیستم‌عامل ویندوز. پشتیبانی از اس‌کیوال‌لایت نسخهٔ ۳. کتابخانهٔ Mysqlnd جایگزین کتابخانهٔ libmysql (که مسئول برقراری ارتباط با بانک‌اطلاعاتی مای‌اس‌کیوال بود) شد. افزونه fileinfo که کارایی بهتری در مورد MIMEها دارد، جایگزین افزونهٔ mime_magic شد. افزونهٔ بین‌الملل (Internationalization) اضافه شد و توابع ereg از دور خارج شدند.
۵٫۴۱ مارس ۲۰۱۲۳ سپتامبر ۲۰۱۵پشتیبانی از Trait. پشتیبانی از آرایه‌ها با فرمت کوتاه. سرور وب داخلی. بهبود کارایی و استفاده از حافظه به میزان کمتر.
۵٫۵۲۰ ژوئن ۲۰۱۳۱۰ ژوئیه ۲۰۱۶جنراتورها افزوده شدند(Generators). بهینه‌ساز زند+ (Zend Optimizer+) اضافه شد.
۵٫۶۲۸ اوت ۲۰۱۴۳۱ دسامبر ۲۰۱۸قابلیت بازنویسی عملگرها (Operator Overloading). ایجاد تغییرات در GMP یا GNU Multiple Precision
۶٫xمنتشر نشدهــــــنسخه رها شده‌ای از php
۷٫۰۳ دسامبر ۲۰۱۵۳ دسامبر ۲۰۱۸معرفی نسخه سوم موتور زِند و بهبود کارایی، پشتیبانی از متغیرهای ۶۴ بیتی در ویندوز
۷٫۱۲۱ نوامبر ۲۰۱۶۱ دسامبر ۲۰۱۹قابلیت بازگردانی نوع void توسط توابع
۷٫۲۳۰ نوامبر ۲۰۱۷۳۰ نوامبر ۲۰۲۰هنوز اطلاعاتی در دسترس نیست
۷٫۳۲۸ دسامبر ۲۰۱۹۲۸ نوامبر ۲۰۲۲هنوز اطلاعاتی در دسترس نیست
۸۲۰۲۰ یا ۲۰۲۱۲۰۲۳ یا ۲۰۲۴هنوز اطلاعاتی در دسترس نیست

کاربرد PHP در طراحی برنامه نویسی وب چیست؟

زبان برنامه نویسی PHP در طراحی وب بسیار کاربردی است. زبان PHP سمت سرور پردازش می‌شود و خروجی آن در بین کدهای HTML رندر شده و داخل مرورگر برای کاربر به نمایش گذاشته می‌شود. چک کردن عملیات ثبت نام، ورود به سایت، انجام تراکنش‌های مالی و تمامی کارهای مهم در سایت بر عهده زبان PHP است. برای مثال موقع ثبت نام، فرم نام و نام خانوادگی و ایمیل را در سایت پر می‌کنیم و با با زدن دکمه ثبت نام، این اطلاعات از طریق ارتباط PHP با پایگاه داده (Data Base) بررسی شده و اگر چنین ایمیلی قبلا در دیتابیس ثبت شده بود اخطاری با عنوان “این ایمیل قبلا ثبت نام شده” بصورت HTML و CSS برای ما به نمایش گذاشته می‌شود. اگر این ایمیل ثبت نشده بود، PHP این ایمیل را داخل دیتابیس ثبت می‌کند و پیامی با عنوان “شما با موفقیت در سایت ثبت نام کردید” به‌صورت کدهای HTML و CSS در مرورگر برای شما به نمایش گذاشته می‌شود. انجام تمامی عملیات و پردازش‌های نظیر ثبت نام، ورود، خرید اینترنتی و… بر عهده زبان برنامه نویسی PHP است.

چه وبسایت‌هایی با زبان برنامه نویسی PHP ساخته شده اند؟

در زیر چند مورد از سایت‌های قدرتمند خارجی و ایرانی که با زبان PHP ساخته شده‌اند را برای شما لیست کردیم تا به قدرت PHP پی ببرید.

 • دیجی کالا (در گذشته Digikala با استفاده از ASP.NET نوشته شده بود، اما به تازگی چون با ASP.NET به مشکل خوردند یک تیم برنامه نویسی از خارج برای تغییر زبان Digikala به PHP استخدام کردند.)
 • آپارات
 • فیسبوک
 • ویکی پدیا
 • یاهو
 • تامبلر
 • سیستم مدیریت محتوای وردپرس

مدت زمان یادگیری PHP چقدر است؟

زمان مشخصی نمی‌توان برای یادگیری PHP مشخص کرد. این‌که چه مدت طول می‌کشد PHP را یاد بگیریم؟ بستگی به تلاش و استعداد کارآموز دارد. ولی به‌طور میانگین و تخمینی حدود 6 ماه تا یک‌سال طول میکشد. و یادگیری آن بسیار آسان و لذت بخش است.

پیش‌نیاز یادگیری زبان برنامه نویسی PHP چیست؟

قبل از یادگیری PHP ابتدا شما باید HTML و CSS را به‌طور کامل یاد بگیرید و مسلط شوید. سپس یک آشنایی جزئی باید با زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت داشته باشید. برای آشنایی با HTML و CSS مقالات HTML چیست؟ و CSS چیست؟ را مطالعه کنید.

چگونه PHP را خود آموز یاد بگیریم؟

بعد از یادگیری پیش‌نیازهای PHP، برای یادگیری PHP می‌توانید اقدام کنید. به‌زودی فیلم آموزش صفر تا صد PHP در سایت برای دانلود قرار خواهد گرفت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.