تفاوت وبسایت با وبلاگ چیست؟

تفاوت وب‌سایت با وبلاگ چیست؟ | وب‌سایت بهتر است یا وبلاگ؟

تفاوت وبسایت با وبلاگ چیست؟

تفاوت وبسایت با وبلاگ چیست؟

در این مقاله از ویکیاتو به تفاوت بین وبسایت و وبلاگ میپردازیم. و هزینه های طراحی وبسایت و طراحی وبلاگ را برای شما بیان می‌کنیم. سوالاتی نظیر چه فرقی بین وبسایت و وبلاگ وجود دارد؟ یا تفاوت وبلاگ با وبسایت چیست؟ سوال خیلی از کاربران است. که در ادامه  را بیان می‌کنیم.

در این مقاله به موضوعات زیر خواهیم پرداخت:

 • وبلاگ چیست؟
 • وبسایت چیست؟
 • تفاوت وبلاگ با وبسایت چیست؟
 • چه فرق هایی بین سایت یا وبلاگ وجود دارد؟
 • وبسایت بهتر است یا وبلاگ؟
 • نحوه تشخیص وبسایت با وبلاگ

وبلاگ یا بلاگ چیست؟

وبلاگ یا وب‌نوشت که به آن تارنوشت، تارنگار یا بلاگ (Blog) هم می‌گویند. مجموعه ای صفحات وب است که کاربران در آن به ثبت خاطرات، دلنوشته ها، رویدادهای روز، مشاغل کاری و… می‌پردازند.
در وبلاگ کاربران می‌توانند راجع‌به هرچیزی مطلب بنویسند. مانند آموزش آشپزی، زبان، خیاطی و…

تاریخچه وبلاگ نویسی:

نخستین وبلاگ که Scripting News نام دارد توسط دیوید واینر در سال 1999 ایجاد شد.

تاریخچه وبلاگ در ایران:

نخستین سایت ارائه دهنده خدمات وبلاگ نویسی در ایران، پرشین بلاگ بود که در 23 خرداد 1381 تاسیس شد. بعد از آن سرویس وبلاگ‌دهی  در 20 فروردین 1382 توسط مرتضی توکلی و مسعود چنگیزی راه اندازی شد. بعد از این دو سرویس وبلاگ نویسی، به ترتیب میهن بلاگ توسط محمد جواد شکوری مقدم در 26 آبان ماه سال 1383 و سرویس بلاگفا در 16 آذرماه سال 1383 توسط علیرضا شیرازی راه اندازی شد.

وبسایت یا سایت چیست؟

وبگاه، تارگاه، تارنما، سایت یا وبسایت (Website) مجموعه ای از صفحات وب است که مانند وبلاگ کاربران می‌توانند در آن به نوشتن مقالات آموزشی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، ورزشی، تفریحی، خدماتی، خبری و… بپردازند.

تاریخچه وبسایت نویسی:

وب اولین بار توسط تیم برنرزلی انگلیسی تبار در 30 آوریل 1993 راه اندازی شد.

تاریخچه وبسایت در ایران:

ایران اولین بار در سال 1372 به شبکه اینترنت پیوست. اولین رایانه ای که در ایران به اینترنت متصل شد مرکز تحقیقات فیزیک نظری بود. امروزه این مرکز یکی از مراکز خدمات اینترنت در ایران است.

وبسایت بهتر است یا وبلاگ؟

چه شباهتی بین وبسایت و وبلاگ وجود دارد؟

در هردوی وبلاگ و وبسایت می‌توان مطلب نوشت و خدمات ارائه کرد.

چه فرقی بین وبسایت و وبلاگ وجود دارد؟

عمده سوال کاربران این است که فرق بین وبسایت و وبلاگ چیست؟ با ویکیاتو همراه باشید تا تفاوت های وبلاگ با وبسایت را بررسی کنیم.

تفاوت وبسایت با وبلاگ چیست؟

 • وبلاگ رایگان است ولی نگهداری و ساخت و نگهداری وبسایت هزینه دارد:
  برای ثبت نام در سیستم های وبلاگ‌دهی نیازمند پرداخت هزینه نیست و کاملا رایگان است. ولی برای ساخت وبسایت باید هزینه ای برای دامنه و هاست باید بپردازید. اگر درباره دامنه و هاست و قیمت های آن ها اطلاعی ندارید، از مقاله های دامنه چیست؟ و هاست چیست؟ دیدن فرمائید.
 • وبلاگ ها زیر مجموعه وبسایت ها هستند:
  بلاگفا (Blogfa.com) را در نظر بگیرید. بلاگفا یک سایت است که شما با ثبت نام در آن می‌توانید وبلاگ ایجاد کنید.
  مانند: wikiato.blogfa.com ، پس blogfa.com سایت است و wikiato.blogfa.com یک وبلاگ است که زیر مجموعه سایت بلاگفا است.
 • ساخت وبلاگ نیامند دانش برنامه نویسی نیست. ولی برای ساخت وبسایت نیازمند دانش برنامه نویسی است:
 • ولی برای ساخت وبسایت نیازمند ثبت نام در سایت دیگری نیستید و باید دانش برنامه نویسی داشته باشید. اگر در ساخت وبسایت دانش برنامه نویسی نداشته باشید باید هزینه ای برای کسی که دانش برنامه نویسی دارد بپردازید تا او برای شما این کار را انجام دهد. این هزینه با توجه به نوع سایت می‌تواند از 1 میلیون تومان تا 30 میلیون تومان و حتی بالاتر متغیر باشد.
  برای ساخت وبسایت نیازمند دانش برنامه نویسی به زبان های HTML، CSS، PHP، JAVA Script، Jquery، Boot Strap و… هستید.
  اگر چه امروزه با سیستم مدیریت محتوای وردپرس می‌توان بدون نیاز به دانش برنامه نویسی در کمتر از 10 دقیقه وبسایت راه اندازی کرد.
  اگر درباره وردپرس چیزی نمیدانید، مقاله وردپرس چیست؟ را مطالعه کنید.
 • وبسایت یک آدرس منحصر به فرد برای شما است. ولی وبلاگ وابسته به سایت دیگری است:
  در وبسایت می‌توان یک آدرس منحصر به فرد (دامنه) مانند: wikiato.com ایجاد کرد و برای آن زیر مجموعه هایی (زیر دامنه) مانند: blog.wikiato.com ، wikiato.com/blog و یا… ایجاد کرد. ولی در وبلاگ ها شما زیر دامنه های یک دامنه اصلی دیگری هستید. و مدیر آن سایت می‌تواند مطالب و وبلاگ شما را هر وقت که اراده کند بپاکد. ولی در سایت نگران پاک شدن مطالب خود نیستید چرا که کل سایت و مطالب آن متعلق به شما است و وابسته به شخص یا سایت دیگری نیست.
 • وبلاگ رسمی است یا وبسایت؟
  طبیعی است که با مطالبی که در بالا گفته شد می‌توان متوجه شد که وبسایت ها رسمی تر و معتبر تر از وبلاگ ها هستند. و شرکت های معتبر و اداری هیچوقت به سراغ وبلاگ نمی‌روند.
 • آیا می‌توان از وبلاگ و وبسایت کسب درآمد کرد؟
  بله، سایت هایی هستند که درآمد های چند صد میلیونی در ماه دارند مانند سایت P30Download.com و یا فروشگاه دیجی‌کالا که روزانه 6 میلیارد فروش دارد.
  در وبلاگ نیز می‌توان کسب درآمد کرد ولی درآمد یک وبلاگ با یک وبسایت قابل مقایسه نیست و درآمد وبلاگ بسیار کمتر از وبسایت است.

حال این سوال خیلی از کاربران است که چگونه بدون دانش برنامه نویسی یک وبسایت راه اندازی کنیم و از آن کسب درآمد کنیم؟ در پاسخ به این سوال می‌توانید مقاله آموزش جامع وردپرس را مطالعه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.