فرق VPN با Proxy

تفاوت VPN با Proxy چیست؟ | مزایای استفاده از VPN و پروکسی

فرق VPN با Proxy

وی پی ان یا پروکسی؟ کدام یک بهتر است؟

VPN یا پروکسی؟” این نوعی از سوالاتی است که شما احتمالا در هنگام جستجوی یک راه برای دسترسی به محتوای آنلاین محدود شده با فایروال و جی کوئری، از ما درخواست می کنید. خوب، ما می دانیم که تصمیم گیری بین این دو می تواند سخت باشد، بنابراین هدف ویکیاتو از مقاله تفاوت VPN و Proxy، خرید VPN و خرید Proxy نیست بلکه اختلاف بین VPN و پراکسی است.و اگر در این مقاله به دنبال خرید و فروش VPN و Proxy می گردید، این مقاله به درد شما نمی خورد.
VPN و پروکسی می توانند به عنوان یک فیلتر شکن یا ضد فیلتر (Anti Filter) برای عبور از فیلترینگ استفاده شوند.

در مقاله پراکسی و VPN با مفاهیم زیر آشنا خواهید شد:

 • فرق VPN با Proxy چیست؟
 • Proxy چیست؟
 • VPN چیست؟
 • نحوه عملکرد وی پی ان چگونه است؟
 • نحوه کارکرد پروکسی چگونه است؟
 • امنیت VPN نسبت به پروکسی چگونه است؟
 • سرعت Proxy نسبت به وی پی ان
 • قیمت VPN و پروکسی چقدر است؟
 • VPN بهتر است یا پروکسی؟
 • مزایای VPN نسبت به پروکسی چیست؟
 • VPN بهتر است یا پروکسی؟
 • VPN پولی بهتر است یا VPN رایگان
 • تفاوت VPN و Proxy در امنیت و سرعت

پروکسی چیست؟

یک پروکسی (Proxy) سرویسی است که به شما امکان پنهان کردن آدرس IP شما و دسترسی به وب سایتهای محدود شده با فضایی یا جغرافیایی را میدهد. این می تواند یک کامپیوتر یا یک برنامه باشد که به عنوان واسطه بین دستگاه و اینترنت شما عمل می کند.

پروکسی چگونه کار می کند؟

کارکرد Proxy ساده است. هنگام استفاده از یک سرور پروکسی، درخواست شما به اینترنت (به عنوان مثال برای اتصال به وب سایت) توسط پروکسی متوقف می شود. سپس، یکی از دو چیز اتفاق خواهد افتاد:

پروکسی، کش محلی خود را بررسی می کند تا ببینید آیا در حال حاضر محتوای مورد نظر شما در آن ذخیره شده است یا خیر. اگر این کار را می کند، محتوای آن را بدون ارسال درخواست شما به اینترنت باز می گرداند.
پروکسی درخواست خود را به وب منتقل می کند اگر محتوای مورد نظر خود را در حافظه محلی خود نداشته باشد. هنگامی که داده ها را دریافت می کند، آن را به دستگاه شما ارسال می کند.

VPN چیست؟

VPN مخفف Vitual Private Network ( شبکه خصوصی مجازی) است. VPN یک سرویس است که می توانید از آن برای دسترسی به وب به صورت ایمن استفاده کنید. وی پی ان آدرس IP شما را پنهان می کند، ترافیک اینترنت و اطلاعات شما را رمزگذاری می کند و به شما کمک می کند از geo-blocks و فایروال ها دور شوید.

VPN چگونه کار می کند؟

اساسا، VPN به عنوان واسطه بین شما و ISP (ارائه دهنده خدمات اینترنتی) شما عمل می کند. شما Client (مشتری) را اجرا می کنید، به سرور VPN متصل می شوید، و ترافیک اینترنت شما از طریق آن هدایت می شود. آدرس IP شما همچنین با آدرس IP سرور نیز جایگزین می شود.

تمام درخواست های اتصال شما ابتدا توسط سرویس گیرنده VPN رمزگذاری می شوند، سپس به سرور VPN ارسال می شوند، سرور آنها را رمزگشایی می کند و سپس آنها را به وب منتقل می کند. هنگامی که داده های درخواست شده توسط سرور دریافت می شود، آن را رمزگذاری می کند و آن را به سرویس گیرنده VPN در دستگاه شما ارسال می کند. پس از دریافت محتوا، سرویس گیرنده VPN آن را برای شما رمزگشایی خواهد کرد.

تفاوت بین VPN و پروکسی چیست؟

با وجود اینکه سرویسهای VPN و پروکسی بسیار شبیه هستند، آنها کار متفاوت انجام میدهند. VPN و خدمات پروکسی هویت IP و هویت آنلاین شما را تا حدودی پنهان خواهند کرد، اختلاف VPN با پروکسی در این است که VPN تمام داده های شما را رمزگذاری می کند.

تفاوت بین VPN و پروکسی

تفاوت VPN و Proxy چیست؟

تفاوت VPN و Proxy به طور خلاصه در این است که امنیت VPN نسبت به پروکسی بیشتر است.ولی تفاوت VPN و Proxy در سرعت را نمی توان گفت که وی پی ان بهتر است یا پراکسی؟ فرق بین VPN و پروکسی را در ادامه مقاله به شما بیان می کنیم.

مزایای VPN و Proxy چیست؟

اگر میخواهید تفاوت واقعی و عمیقی بین سرویسهای پروکسی و VPN را پیدا کنید، تا آخر این مقاله با ویکیاتو همراه باشید.

امنیت VPN بیشتر است یا پروکسی؟

با استفاده از VPN ها، شما می توانید از سطح بالاتری از امنیت اینترنت لذت ببرید زیرا اغلب از رمزنگاری قدرتمند برای محافظت از اطلاعات شخصی و ترافیک آنلاین از مجرمان سایبری مانند استاندارد AES-256 استفاده می شود که دارای رمزگذاری درجه نظامی است . VPN ها اغلب از پروتکل VPN امن (Secure VPN) نیز استفاده می کنند، مانند SoftEther و OpenVPN.

پروکسی ها اغلب از نوع رمزگذاری استفاده نمی کنند، بنابراین اطلاعات شما در اینترنت باقی می مانند. برخی از سرورهای پروکسی ممکن است از یک رمز SSL استفاده کنند، اما این نوع امنیت، متاسفانه زیاد قابل اعتماد نیست.

پروکسی های یک طرفه می توانند برخی از امنیت ها را فراهم آورده و مانع دسترسی به وب سایت های مخرب شوند تا کاربران مانند شما به طور تصادفی با آنها ارتباط برقرار نکنند. این احتمال وجود دارد که اگر با یک پروکسی به یک وب سایت آلوده بدافزار وارد شوید، بدافزار به جای دستگاه شما به سرور پروکسی دسترسی پیدا کند، هرچند هیچ تضمینی وجود ندارد که درست باشد.

یک سرور پروکسی آدرس IP خود را مخفی می کند همانطور که یک سرور VPN این کار را انجام می دهد. با این حال، تفاوت عمده بین پروکسی و سرویس های VPN در این است که صاحب پروکسی سرور همیشه می تواند آدرس IP واقعی شما را هنگام استفاده از سرویس پروکسی ببیند. ارائه دهنده سرویس VPN معمولا اگر اطلاعات بصورت رمزنگاری شده باشد، نمیتواند IP واقعی شما را هنگام متصل شدن به VPN Server ببیند. حتی اگر ارائه دهنده VPN بتواند IP واقعی شما را نیز ببیند، نمی تواند لاگ یا سیاهه (Log) آن را ذخیره کند.

حریم خصوصی اینترنت در VPN و Proxy

یک VPN می تواند سطح بالاتری از حفظ حریم خصوصی شما را ارائه دهد، زیرا تمام ترافیک اینترنت شما کاملا رمزگذاری شده است. این بدان معنی است که هیچ کس نمی تواند به هر آنچه که شما در وب انجام می دهید – نه ISP شما، نه یک سازمان نظارت دولتی، و نه هیچ هکر نظارت کند.

با استفاده از پروکسی، شما واقعا نمی توانید از حفظ حریم خصوصی آنلاین لذت ببرید، زیرا ترافیک اینترنت شما معمولا رمزگذاری نمی شود، به این معنی که ISP شما (و هر کس دیگری که در آن مورد است) می توانید ببینید که شما آنلاین هستید. علاوه بر این، اگر هنگام استفاده از یک پروکسی به چیزی از طریق HTTP دسترسی پیدا کنید، مالک پروکسی نیز قادر خواهد بود فعالیتهای آنلاین شما را پیگیری کند.

با استفاده از پروکسی رمزگذاری شده می توانید این خطرات را کاهش دهید، اما ما قبلا اشاره کردیم که رمزگذاری SSL که استفاده می کنند، بسیار قابل اعتماد نیست.

سرعت پروکسی بیشتر است یا VPN؟

یک سرور پروکسی به طور معمول تأثیر مستقیم بر سرعت اینترنت شما ندارد، زیرا معمولا از رمزنگاری قوی (یا هر رمزگذاری در همه جا) استفاده نمی کند. علاوه بر این، یک پروکسی میتواند درخواستهای وب را سریعتر انجام دهد، زیرا آنها به صورت محلی ذخیره شده اند، چون آنها نیازی به ارسال درخواست‌های شما به اینترنت ندارند.
با این حال، شما باید بدانید که سرورهای پروکسی اغلب تمایل دارند بیش از حد پر شوند. در نتیجه، احتمال اینکه شما با سرعت پایین تری مواجه شوید بیشتر است.

از سوی دیگر، یک VPN احتمالا سرعت خود را تا حدودی به دلیل رمزگذاری آن کاهش می دهد. فاصله بین شما و سرور VPN نیز ممکن است به این اثر آهسته کمک کند (همانطور که در مورد سرورهای پروکسی گفته می شود).

با این حال، اگر شما یک ارائه دهنده VPN را انتخاب می کنید که چندین پروتکل VPN را ارائه می دهد، می توانید یکی از آنهایی که به شما سرعت بیشتری را پیشنهاد می دهد (مثلا SoftEther) استفاده کنید.

همچنین، نکته دیگری که باید در مورد وی پی ان ذکر شود این است که یک VPN می تواند به شما کمک کند که از ترافیک پهنای باند خود رها شوید. اگر با پهنای باند آشنا نباشید، وقتی ISP شما پهنای باند شما را به دلیل استفاده بیش از حد از داده ها محدود می کند، می تواند سرعت آنلاین شما را کاهش دهد.

امکانات اضافی VPN نسبت به پروکسی

بر خلاف ارائه دهندگان VPN، سرورهای پروکسی معمولا ویژگی های اضافی مانند Killswitch، Apps.Killer و حفاظت از نشت DNS را ارائه نمی دهند. این ویژگی ها به سطح امنیت و حریم خصوصی شما برای لذت بردن از اینترنت کمک می کنند، اما آنها همچنین بر تجربه کاربر تاثیر می گذارند.

قیمت VPN و پروکسی | مزایای VPN پولی نسبت به VPN رایگان

اغلب افراد تمایل به استفاده از سرورهای پروکسی را دارند – خصوصا پروکسی عمومی. با این حال، پروکسی های رایگان اغلب توسط داوطلبان اداره می شوند، به این معنی که سرویس می تواند تصادفی به صورت آفلاین باشد. علاوه بر این، حدود 79٪ از سرورهای پروکسی رایگان حتی از HTTPS استفاده نمی کنند ، به این معنی که داده های شما در معرض آنلاین قرار می گیرند. نه تنها این، اما برخی از پروکسی های رایگان حتی ممکن است از جاوا اسکریپت برای تزریق تبلیغات به مشتری شما استفاده کنند

در مورد VPN ها، شما می توانید VPN های رایگان پیدا کنید، ولی امنیت پایین تری نسبت به VPN پولی دارند. برخلاف VPN های رایگان و پروکسی های رایگان، VPN های پولی قابلیت اطمینان، پشتیبانی و امنیت بیشتری دارند.

همچنین VPN های رایگان دارای تبلیغات آزاردهنده هستند و معمولا سرعت پایین تری دارند.اما VPN های پولی اکثرا بدون تبلیغات هستند و دارای سرعت بهتری نسبت به VPN رایگان دارند.
قیمت VPN و پروکسی بستگی به ارائه دهنده های VPN و Proxy دارد و نمی توان قیمت کلی تعیین کرد.

VPN در مقابل پروکسی – کدام را باید انتخاب کنیم؟

با توجه به آنچه که ما در مورد تفاوت VPN و Proxy بحث کردیم، به نظر میرسد که یک VPN بهترین نتیجه را داشته باشد، اگر بخواهید یک تجربه آنلاین عالی داشته باشید. مطمئنا، در نهایت، تصمیم با شماست. با این حال، اگر می خواهید اطمینان حاصل کنید که داده های آنلاین و ترافیک شما به طور کامل امن شده است، پشتیبانی قابل اطمینانی را می خواهید، و می خواهید مطمئن شوید هیچ کس نمی تواند فعالیت های آنلاین خود را جاسوسی کند، استفاده از VPN را به شما پیشنهاد می کنیم.

از سوی دیگر، اگر شما فقط می خواهید از جابجایی ها دور بمانید و آدرس IP خود را مخفی کنید بدون رمزنگاری که در راه هستید و نگران وضعیت حریم خصوصی اینترنت خود نیستید، می توانید از یک سرور پروکسی (Proxy Server) استفاده کنید.

اگر به دنبال VPN یا پروکسی خوب می گردید مقاله های دانلود فیلترشکن رایگان و لیست بهترین و پر سرعت ترین فیلترشکن ها برای اندروید ، ios  و ویندوز می توانند برای شما مفید باشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *