تفاوت پیج واقعی با پیج جعلی در اینستاگرام

تفاوت پیج واقعی با پیج جعلی در اینستاگرام | نحوه تشخیص پیج واقعی از پیج فیک

تفاوت پیج واقعی با پیج جعلی در اینستاگرام

نحوه تشخیص پیج واقعی از پیج جعلی یا فیک در اینستاگرام

در این آموزش از سری آموزش‌های اینستاگرام، درباره نحوه تشخیص پیج واقعی از پیج جعلی یا فیک در اینستاگرام صحبت می‌کنیم. در این مقاله درباره موضوعات زیر صحبت خواهیم کرد.

 • تفاوت پیج واقعی با پیج جعلی در اینستاگرام چیست؟
 • نحوه تشخیص پیج واقعی از پیج فیک در اینستاگرام
 • مثال تصویری از آموزش تشخیص پیج واقعی از پیج فیک در اینستاگرام

تفاوت پیج واقعی با پیج جعلی در اینستاگرام چیست؟

پیج واقعی یا اصلی یعنی مربوط به شخصی باشد که هویت واقعی دارد. برای مثال رونالدو را در نظر بگیرید. رونالدو یک پیج واقعی در اینستاگرام دارد. ولی با اسم رونالدو چندین هزار اکانت اینستاگرام دیگر باز شده است که مربوط به او نیست. این پیج‌ها همگی جعلی یا فیک هستند و یا فن پیج (صفحات طرفداری) هستند.

نحوه تشخیص پیج واقعی از پیج فیک در اینستاگرام

برای تشخیص پیج واقعی از پیج فیک در اینستاگرام چندین راه مختلف وجود دارد که ما چند مورد از مهم‌ترین راه‌کار ها را در اینجا برای شما بازگویی می‌کنیم:

 1. داشتن تیک آبی:
  اگر شخصی خیلی معروف باشد جلوی آیدی شخص، تیک آبی قرار می‌گیرد. این تیک به معنی این است که این پیج واقعی است و متعلق به آن شخص است. اما بعضی اشخاص معروفی وجود دارند که تیک آبی نگرفته‌اند. پس تیک آبی ملاک مناسبی برای سنجش نیست.
 2. تعداد فالوور:
  اکثر پیج‌های اصلی فالوور بالاتری نسبت به پیج‌های جعلی دارند. اما در برخی موارد یک پیجی که فالوور بالایی دارد می‌تواند سریع اسم خود را به اسم آن شخص معروف تغییر دهد و خود را به‌جای او معرفی کند.
 3. تعداد View و لایک در ویدئو یا تصویر در یک پست مشابه:
  معمولا تعداد کامنت‌های یک پست مشابه در پیج‌های واقعی بیشتر از پیج‌های جعلی است.
 4. تعداد کامنت‌های یک پست مشابه:
  معمولا تعداد کامنت‌های یک پست مشابه در پیج‌های واقعی بیشتر از پیج‌های جعلی است.
 5. زمان انتشار پست مشابه:
  یک پست در دو پیج متفاوت در نظر بگیرید که دارای یک عکس یا یک ویدئوی مشابه هستند. به تاریخ انتشار پست نگاه کنید. اگر پستی قدیمی‌تر باشد یعنی پیج اصلی می‌باشد و بعد از ارسال، پیج‌های جعلی از روی آن کپی می‌کنند و آن را انتشار می‌دهند.
 6. تشخیص از روی About This Account:
  اکثر صفحات جعلی در اینستاگرام بعد از مدتی آیدی خود را تغییر می‌دهند. اگر شما وارد پروفایل یک شخص شوید و روی سه نقطه ضربه بزنید و سپس روی About Yhis Account بزنید، گزینه Former Usernames را مشاهده می‌کنید که از طریق آن آیدی‌هایی که در طول این چند مدت تغییر داده را مشاهده خواهید کرد. این بند یکی از مهم‌ترین بندهای تشخصیص اکانت واقعی از اکانت فیک در اینستاگرام به شمار می‌رود.

مثال تصویری از آموزش تشخیص پیج واقعی از پیج فیک در اینستاگرام

جدیدا ویدئویی از بارش بادمجان در آسمان تهران در شبکه اجتماعی اینستاگرام پخش شد و همه فکر می‌کردند یک فاجعه‌ای رخ داده و آخرالزمان شده است. ولی این ویدئو را شخصی به اسم امین تقی‌پور با نرم‌افزار افترافکت ساخته بود. بعد از پخش این ویدئو، اشخاص سودجویی که میخواستند فالوورهای خود را بالا ببرند به اسم امین تقی‌پور حدود 50 اکانت اینستاگرام جعلی ساختند و خود را به جای او معرفی کردند. در کلیپ زیر می‌توانید اکانت‌های جعلی که با نام امین تقی‌پور ساخته شده است را مشاهده کنید.

در تصاویر زیر می‌خواهیم دو نمونه از پیج‌های امین تقی‌پور که مشابه هم هستند را بررسی کنیم و برای بعضی افرادی که نمی‌توانند پیج واقعی را از پیج فیک یا قلابی تشخیص دهند را با 6 قانونی که در بالا گفته شد بررسی کنیم.

به نظر شما کدام یک از اکانت‌های زیر واقعی و کدام یک جعلی یا فیک است؟

در تصاویر زیر اکانت مربوط به ایدی amin_tgpr را تصویر شماره 1 و اکانت مربوط به آیدی amin_tgpr_orginal را تصویر شماره 2 در نظر می‌گیریم.

 • در تصویر شماره 1 و 2 هیچ کدام تیک آبی ندارند. پس بند 1 نقض می‌شود.
 • تصویر شماره 2 نسبت به تصویر شماره 1 فالوور بالایی دارد. پس آیا تصویر شماره 2 واقعی است؟ در ظاهر بله ولی فعلا جواب قطعی نیست. چون باید همه مراحل را چک کنیم.

نحوه تشخیص پیج واقعی از پیج فیک

 • اگر تعداد ویو و لایک را در تصویر 1 و 2 مشاهده کنیم، می‌بینیم که تصویر شماره 1 دارای ویو و لایک بیشتری است.
 • اگر تعداد کامنت‌های یک پست مشابه را در هر دو تصویر بررسی کنیم. می‌بینیم که تصویر شماره 1 نسبت به شماره 2 تعداد کامنت‌های بالایی دارد.
 • اگر زمان انتشار یک پست مشابه را در هر دو تصویر زیر بررسی کنیم. می‌بینیم که پست در تصویر شماره 1 و 2، دو روز پیش منتشر شده است ولی این طور نیست. چون زمانی که 8 ساعت از انتشار پست شماره 1 گذشته بود پست شماره 2 تازه این پست را منتشر کرده بود. ولی چون اینستاگرام بعد از 24 ساعت، ساعت دقیق انتشار پست را نشان نمی‌دهد و فقط روز را نشان می‌دهد باعث شده که هر دو پست 2 روز پیش را نشان دهند. پس تصویر شماره 1 نسبت به شماره 2 زودتر ارسال شده است. یعنی به این معنی است که پست قدیمی‌تر است. و تصویر شماره 2 از روی آن کپی کرده و در پیج خود گذاشته است.

مقایسه پیج واقعی با پیج قلابی یا فیک در اینستاگرام

اکنون بند شماره 6 را در تصویر زیر بررسی می‌کنیم.

نحوه تشخیص پیج واقعی از پیج فیک

با رفتن به پروفایل هر دو اکانت و زدن روی سه نقطه در قسمت بالا سمت راست که با رنگ سبز نشان داده شده است، مشاهده می‌کنیم که در تصویر شماره 1 گزینه‍ای به نام About This Account وجود ندارد ولی در تصویر شماره 2، گزینه ای با همین عبارت وجود دارد. این به چه معنی است؟

گزینه About This Account معمولا زمانی مشاهده می‌شود که آیدی در مدت زمان کوتاهی یک یا چند بار تغییر داشته باشد. با زدن روی گزینه About This Account در تصویر شماره 2، تصویر زیر را مشاهده می‌کنیم. که یک گزینه با نام Former Usernames وجود دارد که عدد 30 را نشان می‌دهد. این عدد به این معنی است که 30 بار این اکانت آیدی خود را تغییر داده است. با زدن روی این گزینه آیدی‌هایی که در تاریخ‌های متفاوتی تغییر یافته است را مشاهده می‌کنیم. و می‌بینیم که amin_tgpr_orginal جدیدا روی این اکانت ست شده است.

مقایسه پیج فیک با پیج واقعی در اینستاگرام

با بررسی 6 مورد بالایی در در دو اکانت با آیدی amin_tgpr (تصویر شماره 1) و amin_tgpr_orginal (تصویر شماره 2) به این نتیجه رسیدیم که تصویر شماره 1 که مربوط به amin_tgpr است واقعی است. زیرا تصویر شماره 1 و 2 در بند 1 مشابه هم هستند. در بند 2، تصویر شماره 2 اولویت دارد و در بند 3، 4، 5، 6 تصویر شماره 1 اولویت دارد. پس اولویت با رای اکثریت است.

همچنین برای این که شما بتوانید فالوور فیک را فالوور جعلی تشخیص دهید، می‌توانید مقاله تفاوت فالوور واقعی با فالوور فیک (غیرواقعی) در اینستاگرام چیست؟ را مطالعه کنید.

4 پاسخ
 1. سعید
  سعید گفته:

  ممنون خیلی عالی بود دمت گرم کلا پیجهای با فالوور کمتر همیشه محتوای بهتری ارائه میدن و کیفیت بالاتری دارند من برای خرید به پیجی که هزار نفر فالور داشته باشه بیشتر از یک پیج ده کا اعتماد میکنم

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.