تفاوت بین فرانت اند و بک اند چیست؟

معنی فرانت‌اند (FrontEnd)، بک‌اند (BackEnd) و فول‌استک (Full Stack) چیست؟

تفاوت بین فرانت اند و بک اند چیست؟

تفاوت فرانت اند “Front-End” و بک اند “Back-End” چیست؟

شاید تا کنون عبارات Front-End و Back-End و حتی Full Stack Web Developer را شنیده باشید اما معنی آن‌ها را متوجه نشوید. در این مقاله ابتدا قصد داریم برای شما درباره معنی فرانت اند و بک اند صحبت کنیم و سپس تفاوت بین فرانت اند و بک اند را شرح دهیم.

در گذشته تعریف فرانت اند و بک اند زیاد مد نبود و یک برنامه نویس یا طراح وب باید هم فرانت اند و هم بک اند را یاد می‌گرفت. ولی با پیشرفت تکنولوژی و به وجود آمدن شرکت‌های تیمی، به دو دلیل دیگر نیازی به یادگیری هر دو نیست. دلیل اول این است که با پیشرفت برنامه نویسی در حوزه وب، تکنولوژی‌های پیچیده و خاصی در فرانت اند و بک اند ایجاد شد و عملا یادگیری هر دو در کنار هم تا حد زیادی سخت شد. دلیل دوم برای این که باید بین برنامه نویسی‌ Front-End و Back-End یکی را انتخاب کنیم این است که با توجه به وجود آمدن تیم در شرکت‌ها به منظور تسریع در انجام کارها به هر فرد یک وظیفه خاصی را محول می‌کنند و نیازی به انجام همه کارها نیست.

معنی فرانت اند “Front End” چیست؟

اصطلاح برنامه نویس فرانت اند یا توسعه دهنده فرانت اند (Front End Developer) به کسی گفته می‌شود که ظاهر سایت را با استفاده از کدهای سمت کاربر (Client Side) که برای مرورگر قابل فهم است را پیاده سازی می‌کند.
آنچه ما در ظاهر سایت با استفاده از مرورگر می‌بینیم بخش فرانت اند است. زیبایی و شکیل بودن سایت بستگی به برنامه نویس فرانت اند دارد.

زبان‌های اصلی مورد نیاز برای طراحی ظاهر سایت CSS ،HTML و Java Script است. البته HTML و CSS یک زبان برنامه نویسی نیست بلکه یک زبان نشانه گذاری برای طراحی سایت است و یادگیری آن بسیار راحت است. ولی جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی است و یادگیری آن به مراتب سخت تر است.

جهت آشنایی با HTML و CSS مقالات HTML چیست؟ و CSS چیست؟ را مطالعه کنید.

برای یادگیری زبان HTML و CSS و جاوا اسکریپت می‌توانید از وبسایت خارجی W3Schools.com استفاده کنید که بسیار منبع خوبی برای یادگیری است چون هم رایگان است و هم به زبان ساده‌ای آن را یاد داده است. محتوای این سایت انگلیسی است ولی به زبان ساده و شیوایی توضیح داده شده و برای شخصی که مهارت زبان انگلیسی متوسطی دارد قابل فهم است. اشخاصی که زبان انگلیسی آن‌ها ضعیف است می‌توانند با استفاده از گوگل ترنسلیت آن را ترجمه کنند.

مدت زمان یادگیری HTML و CSS در کنار هم بستگی به نوع کارآموز و پیش زمینه آن دارد که حداکثر یک ماه تا دو ماه طول می‌کشد. ولی مدت زمان یادگیری جاوا اسکریپت حداقل 6 ماه تا یک سال زمان میبرد.

معنی بک اند “Back End” چیست؟

اصطلاح برنامه نویس بک اند یا توسعه دهنده بک اند (Back End Developer) به کسی گفته می‌شود، که سمت سرور یک وبسایت را برنامه نویسی و پیاده سازی می‌کند.

برنامه نویس بک اند خود شامل دوبخش زیر است:

  1. بخش برنامه نویسی سمت سرور (Server Side)
  2. طراحی و ساخت پایگاه داده (Data Base)

این دو وظیفه در شرکت‌های تیمی هر کدام بر عهده یک نفر دیگر است و لزومی ندارد یک برنامه نویس بک اند، هم سمت سرور کد بزند و هم دیتابیس را همزمان کار کند. ولی باید آشنایی داشته باشد.
اگر بخواهیم برای برنامه نویسی سمت سرور مثالی بزنیم، تراکنش‌های مالی و خرید اینترنتی، سیستم ثبت نام، سیستم ورود به سایت و… که ما عملیات آن‌ها را در مرورگر خود نمی‌بینیم بخش‌های سمت سرور هستند و کسی که بک اند کار می‌کند مسئول انجام این کارها است.

برای یادگیری بک اند یادگیری یکی از زبان‌های برنامه نویسی سمت سرور زیر کافی است و نیازی به یادگیری همه آن‌ها نیست:

  • PHP
  • ASP.NET
  • Ruby
  • Java
  • Python
  • Golang

پیشنهاد ما زبان برنامه نویسی PHP است که هم یادگیری آن آسان است و هم بازار کار خوبی در ایران و دنیا دارد. مدت زمان یادگیری PHP حدود 6 ماه تا 1 سال بستگی به تلاش کارآموز دارد. به زودی فیلم آموزشی خارجی با زیرنویس فارسی در سایت برای آموزش PHP قرار خواهیم داد.

جهت آشنایی با PHP و نحوه کار آن، مقاله PHP چیست؟ را مطالعه کنید.

کارکرد فرانت اند و بک اند و دیتابیس در یک نگاه:

اگر بخواهیم در یک توضیح مختصر فرانت اند و بک اند را از هم متمایز کنیم باید به مثال زیر توجه کنیم:

فرض کنید وارد یک سایت شده اید، داخل سایت هر چیزی که مشاهده می‌کنید بخش فرانت اند یا ظاهر سایت است. اگر شما به صفحه ثبت نام سایت بروید یک فرمی می‌بینید که نام و نام خانوادگی و ایمیل شما را می‌خواهد. این بخش را شما با چشم خود می‌بینید و آن را پر می‌کنید. با زدن دکمه ثبت نام، عملیاتی سمت سرور انجام می‌شود و سیستم چک می‌کند ببیند آیا ایمیلی که وارد کرده‌اید قبلا داخل دیتابیس ثبت شده بود؟ اگر پاسخ مثبت باشد به شما اخطار می‌دهد که “این ایمیل ثبلا ثبت شده است” و اگر پاسخ منفی بود ثبت نام شما با موفقیت انجام می‌شود. و نام، نام خانوادگی و ایمیل شما داخل پایگاه داده یا همان دیتابیس ذخیره می‌شود. این عملیاتی که شما آن را نمی‌بینید بخش بک اند نام دارد.

معنی فرانت اند و بک اند چیست؟

معنی فول استک “Full Stack Web Developer” چیست؟

اگر یک برنامه نویسی همزمان هم فرانت اند کار کند و هم بک اند، به آن برنامه نویس فول استک یا Full Stack Developer می‌گویند. با توضیحی که در بخش اول مقاله گفتیم دیگر نیازی به فول استک شدن نیست. چون هم سخت است و هم سرعت و کیفیت کار را پایین می‌آورد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.